UNCF 5K - Tampa

Age Group Results

October 04, 2014


Results By Race Time Sports


Men: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-18 19-29 30-39 40-49 50-59 60-99

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BRYAN SMITH TAMPA FL 490 22 2 25:24.7 8:12/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 MONICA LANDERS TAMPA FL 328 29 1 24:21.9 7:51/M
Top

Male No Age Given

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JACOB SCHLEICHER TAMPA FL 456 5 25:43.4 8:18/M
2 Unknown Partic. 768 768 12 33:40.1 10:52/M
3 Unknown Partic. 795 795 52 49:27.1 15:57/M
4 DALE BROWN 43 60 51:16.1 16:32/M
5 Unknown Partic. 589 589 64 52:51.2 17:03/M
6 Unknown Partic. 590 590 67 53:35.9 17:17/M
7 NKENGE CARTER 62 86 58:30.2 18:52/M
8 Unknown Partic. 800 800 91 58:54.3 19:00/M
9 Unknown Partic. 782 782 95 1:00:03.2 19:22/M
10 Unknown Partic. 591 591 102 1:00:58.7 19:40/M
11 Unknown Partic. 796 796 120 1:02:01.2 20:00/M
12 Unknown Partic. 102 102 131 1:02:54.1 20:17/M
13 Unknown Partic. 761 761 133 1:03:23.8 20:27/M
14 Unknown Partic. 156 156 140 1:03:44.3 20:34/M
15 Unknown Partic. 658 658 142 1:04:04.5 20:40/M
Top

Female No Age Given

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CARLINA RIVERS 765 7 29:59.7 9:40/M
2 YVETTE THOMPSON TAMPA FL 510 0 9 32:33.1 10:30/M
3 VELMA BUTLER FL 54 59 51:09.4 16:30/M
4 ROSE CHAMBERS TAMPA FL 68 73 55:28.9 17:54/M
5 NIKIA KAIZA 311 99 1:00:33.4 19:32/M
6 APRIL TAYLOR BRANDON FL 496 109 1:01:36.3 19:52/M
7 BEMETRA SIMMONS TAMPA FL 482 0 118 1:01:58.8 19:59/M
8 SHIWANDA BROWN 41 141 1:03:48.7 20:35/M
9 CECILA SANDY-BLAIR 451 145 1:05:02.7 20:59/M
10 SHALON FLORES 97 146 1:05:02.7 20:59/M
11 MONICA HARRIS RIVERVIEW FL 772 155 1:06:06.9 21:19/M
Top

Male 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TAI ASHFORD NEW PORT RICHEY FL 773 12 34 40:58.2 13:13/M
2 RYAN SCHMITZER TAMPA FL 463 9 36 41:55.1 13:31/M
Top

Female 18 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CHLOE SCHLEICHER TAMPA FL 455 18 14 34:41.6 11:11/M
2 JADA BUTLER TAMPA FL 46 10 54 51:03.2 16:28/M
3 KIMORA GHOLSTON 120 5 79 57:18.2 18:29/M
4 CARMEN THOMAS 613 7 87 58:30.5 18:52/M
5 KYLEIGH HICKS TAMPA FL 171 10 89 58:36.7 18:54/M
6 MIKEIA BERRIEN 28 12 97 1:00:17.2 19:27/M
7 KIANI GHOLSTON 122 9 124 1:02:10.5 20:03/M
Top

Male 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JONATHAN VORACHEK 531 24 15 35:16.8 11:23/M
2 RICHARDO JONES LAKELAND FL 309 26 16 35:23.7 11:25/M
3 TIM WILLIAMS 556 26 18 35:29.9 11:27/M
4 KASEEM MABRY TAMPA FL 361 25 58 51:09.3 16:30/M
5 ANTHONY PRICE TAMPA FL 437 27 78 57:07.3 18:25/M
6 BRANDON HULTGREN DUNEDIN FL 762 29 81 57:36.7 18:35/M
7 REGGIE TAYLOR 501 29 90 58:54.3 19:00/M
8 JUM PUENTES TAMPA FL 439 26 98 1:00:24.4 19:29/M
9 JAVA ROYAL 794 22 107 1:01:33.6 19:51/M
10 RUSSELL NELSON TAMPA FL 391 25 110 1:01:37.2 19:53/M
Top

Female 19 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 KRISTI NATSON LAKELAND FL 390 29 17 35:24.3 11:25/M
2 MONICA ROCHON TAMPA FL 448 27 21 36:30.2 11:46/M
3 ELIZABETH KNOTT BRANDON FL 321 27 26 39:11.7 12:38/M
4 EMMA ROWE 449 24 40 44:15.9 14:16/M
5 AALIYAH PARKER-BROWN 797 19 43 46:19.7 14:56/M
6 SANDRA ACCILIEN TAMPA FL 1 20 44 46:20.6 14:57/M
7 ANITA LANDERS TAMPA FL 327 27 49 48:27.5 15:38/M
8 BREANNA SMITH TAMPA FL 487 24 50 48:27.8 15:38/M
9 JASMINE OLIVER VALRICO FL 398 25 63 51:22.4 16:34/M
10 CHRISTINE COPPIN 777 29 71 55:21.5 17:51/M
11 JASMINE CASTLEBERRY LARGO FL 65 27 72 55:23.2 17:52/M
12 TRISHA NOEL TAMPA FL 392 21 80 57:18.5 18:29/M
13 DENIVEA WILLIAMS TEMPLE TERRACE FL 549 25 104 1:01:27.7 19:49/M
14 MADELINE ALMONTE FL 9 27 105 1:01:27.7 19:49/M
15 JULIA VAREIA 780 20 112 1:01:40.1 19:54/M
16 GISELLE PAZ TAMPA FL 778 26 113 1:01:40.6 19:54/M
17 COLBY ROBINSON ANCHORAGE AK 447 21 129 1:02:50.4 20:16/M
18 PATRICIA PERICLES TAMPA FL 416 20 130 1:02:50.8 20:16/M
19 MANDISA PRESCOD TEMPLE TERRACE FL 433 22 134 1:03:27.9 20:28/M
20 CHRISTINA STEPHENS TAMPA FL 493 26 135 1:03:28.1 20:28/M
21 ELIZABETH JOSEPH LUTZ FL 310 23 136 1:03:29.4 20:29/M
22 TAYLOR HATFIELD LUTZ FL 166 20 137 1:03:29.5 20:29/M
23 KIAHHN JACKSON 770 25 149 1:05:54.1 21:15/M
24 LEE-ANN SHAW LAUDERHILL FL 480 19 151 1:06:01.2 21:18/M
25 THARREN ELLIS LUTZ FL 89 24 152 1:06:01.8 21:18/M
26 ASHLEY FOSTER 106 21 156 1:07:04.3 21:38/M
27 MACY FOSTER 105 23 157 1:07:23.6 21:44/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 BENJAMIN THOMAS TAMPA FL 764 31 20 36:11.6 11:40/M
2 BERNARD WILLIAMS TAMPA FL 555 30 32 40:45.2 13:09/M
3 RODERICK FOOTE 99 34 35 41:05.9 13:15/M
4 TRENT TOOKE 515 33 41 44:16.5 14:17/M
5 LAMONT JONES TAMPA FL 308 34 55 51:04.2 16:28/M
6 TIMOTHY COLEMAN LUTZ FL 74 33 56 51:04.2 16:28/M
7 FELIX POLANCO FL 431 38 74 55:37.9 17:56/M
8 ANTEOUS LEWIS TAMPA FL 357 32 111 1:01:38.1 19:53/M
9 TONY SASSO 454 35 117 1:01:58.2 19:59/M
10 DEMITRIUS PETTAWAY 424 33 121 1:02:01.5 20:00/M
11 TABARI FRIERSON TAMPA FL 109 37 139 1:03:36.9 20:31/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 CANDICE SIMON RIVERVIEW FL 483 34 19 35:35.8 11:29/M
2 TEKEAH HAMMONDS TAMPA FL 767 35 23 37:12.5 12:00/M
3 STEPHANIE BOLDEN-PARKS 11 31 30 40:34.2 13:05/M
4 YA'SHEAKA CAMPBELL LAND O LAKES FL 55 36 38 42:11.5 13:36/M
5 ANIKA WILLIAMS-LOCKHART TAMPA FL 558 34 66 53:35.5 17:17/M
6 JERRICA FAWBUSH TAMPA FL 95 30 88 58:36.6 18:54/M
7 LATEASHA SIMMS 783 38 92 58:54.3 19:00/M
8 KESHA KING TAMPA FL 315 39 93 58:55.3 19:00/M
9 GRETEL GRAHAM RIVERVIEW FL 131 34 115 1:01:54.7 19:58/M
10 ESTELLA GRAY TAMPA FL 137 32 116 1:01:56.2 19:59/M
11 KRISTIN HOWARD CLEARWATER FL 173 33 119 1:02:00.2 20:00/M
12 DELILAH FORTENBERRY LAND O LAKES FL 101 35 125 1:02:40.9 20:13/M
13 KIA FLOWERS 98 32 143 1:04:35.1 20:50/M
14 TAKEIA KING 319 32 144 1:04:35.5 20:50/M
15 CHEZNE BROWN LUTZ FL 38 31 153 1:06:04.9 21:19/M
16 ERICA WILLIAMS RIVERVIEW FL 547 35 154 1:06:05.5 21:19/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 FRANK PYRTLE, III RUSKIN FL 442 41 8 32:32.3 10:30/M
2 JASON GRUNDY TAMPA FL 141 42 24 37:17.6 12:02/M
3 RALPH WAITHE TAMPA FL 533 49 65 53:25.2 17:14/M
4 SEAN DICKERSON TAMPA FL 84 40 76 56:49.4 18:20/M
5 MICHAEL ADELUNLE 592 49 83 57:37.7 18:35/M
6 WESLEY KIER 314 43 84 57:38.5 18:35/M
7 JASON GRUBBS 798 42 114 1:01:54.5 19:58/M
8 DITMO SMITH TAMPA FL 776 45 122 1:02:07.5 20:02/M
9 RALPH PEREZ 415 48 123 1:02:08.2 20:03/M
10 JERRY BUTLER TAMPA FL 47 49 132 1:03:23.6 20:27/M
11 TRAVIS WARREN ORLANDO FL 545 41 147 1:05:12.3 21:02/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 TIA PETTYGRUE 5 46 6 27:25.9 8:51/M
2 NATALIE JEAN-BAPTISTE GIBSONTON FL 197 40 25 38:59.8 12:35/M
3 CASSANDRA PINCKNEY TAMPA FL 427 47 27 39:36.2 12:46/M
4 AMBER ASHFORD 774 46 33 40:58.2 13:13/M
5 INGA SCHMITZER TAMPA FL 457 44 37 42:02.7 13:34/M
6 MONI DICKERSON 779 42 39 42:29.3 13:42/M
7 MELODY LEWIS RIVERVIEW FL 338 46 42 45:00.6 14:31/M
8 STEPHANIE HARTY GIBSONTON FL 162 47 45 47:01.2 15:10/M
9 CONNIE MITCHELL RIVERVIEW FL 377 44 46 47:02.2 15:10/M
10 BILLIE ELLENWOOD VALRICO FL 85 49 48 48:16.1 15:34/M
11 GWENDOLYN LEWIS RIVERVIEW FL 349 49 53 49:27.2 15:57/M
12 LISA THOMAS 790 43 85 58:21.4 18:49/M
13 JOYVITA HOUSE 793 49 101 1:00:58.4 19:40/M
14 VANESSA WILLIAMS 792 48 103 1:01:10.4 19:44/M
15 MONTAYNA THOMPSON LAKELAND FL 509 44 106 1:01:32.2 19:51/M
16 SHANA BLOUNT TAMPA FL 30 44 127 1:02:43.7 20:14/M
17 APRYL WILLIAMS ORLANDO FL 548 43 148 1:05:12.5 21:02/M
18 LESLIE BROWN TAMPA FL 39 46 159 1:11:40.4 23:07/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 DARYL RICHARDSON TAMPA FL 766 55 3 25:26.8 8:12/M
2 RICHARD MCDONNELL 788 51 4 25:32.9 8:14/M
3 CRAIG MYATT 789 54 10 32:49.7 10:35/M
4 DAVID SMITH PALM HARBOR FL 492 53 22 36:54.7 11:54/M
5 FRED ALLEN 763 52 62 51:22.4 16:34/M
6 RICHARD RHYMER BRANDON FL 446 51 70 55:02.8 17:45/M
7 BRIAN ALLEN WESLEY CHAPEL FL 4 58 77 56:51.2 18:20/M
8 TONY ZARRA DUNEDIN FL 566 58 82 57:37.7 18:35/M
9 IAN ROMAW 781 51 96 1:00:03.9 19:22/M
10 DARRYL MATTHEWS TAMPA FL 367 53 138 1:03:33.8 20:30/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 PHYLLIS JOHNSON SPRING HILL FL 257 56 11 33:09.8 10:42/M
2 MARIAN MORLOCK TAMPA FL 388 53 13 34:06.3 11:00/M
3 JANET VORACHEK 528 50 29 39:48.1 12:50/M
4 VANESSSA PAIGE BRANDON FL 403 55 31 40:40.2 13:07/M
5 PATRICIA SMITH TAMPA FL 489 51 51 48:44.1 15:43/M
6 CHANDRA LEE TAMPA FL 331 52 94 58:55.5 19:00/M
7 DEANDRA GRIER TAMPA FL 140 54 100 1:00:52.4 19:38/M
8 DOROTHY BOONE TAMPA FL 36 56 108 1:01:34.4 19:52/M
Top

Male 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 ANTHONY SATCHEL 775 63 57 51:05.3 16:29/M
2 LEONARD OLIVER VALRICO FL 401 63 61 51:22.2 16:34/M
3 ROBERT GLOVER 787 68 69 53:41.5 17:19/M
4 WILSON BLOUNT TAMPA FL 34 70 126 1:02:42.1 20:14/M
Top

Female 60 and over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 JUANITA BATTLE 784 61 28 39:36.9 12:46/M
2 NAMELDA ALLEN WESLEY CHAPEL FL 3 61 47 47:09.9 15:13/M
3 PATRICIA GLOVER 799 65 68 53:41.3 17:19/M
4 RUTH FITZGERALD SAINT PETERSBURG FL 96 62 75 55:50.1 18:01/M
5 BOBBIE BLOUNT DADE CITY FL 33 69 128 1:02:43.7 20:14/M
6 SHARON JACKSON BRANDON FL 771 63 150 1:05:57.4 21:16/M
7 GLADYS PARMUN 769 66 158 1:08:08.1 21:59/M