Valencia College Run/Walk for Heroes

Age Group Results

September 11, 2015


Results provided by Race Time Sports


Men: Top Finishers 0- 0 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 RONALD TORRES FL FL 938 49 1 18:28.5 18:30.3 5:57/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TRIXI MENGE DELAND FL 587 21 10 23:00.7 23:01.3 7:25/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MARC MOSELEY ORLANDO FL 981 42 11 23:00.5 23:03.1 7:25/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KIM BURTON ORLANDO FL 515 47 16 25:02.9 25:08.9 8:05/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DERICK DIMSON 983 39 31:24.4 36:52.2 10:08/M
2 Unknown Partic. 505 972 80 43:38.0 43:39.6 14:05/M
3 Unknown Partic. 521 521 119 53:47.1 53:50.5 17:21/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 NICOLE GARCIA ORLANDO FL 963 13 140 1:07:34.5 1:07:38.8 21:48/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 YANIEL RIVERA KISSIMMEE FL 917 16 3 19:40.3 19:40.5 6:21/M
2 PATRICK HEFFERNAN ORLANDO FL 955 15 46 32:57.9 33:06.4 10:38/M
3 BRANDON RESTO KISSIMMEE FL 913 19 69 39:16.5 39:31.3 12:40/M
4 JOSE SANDOVAL WINDERMERE FL 928 17 95 47:54.5 48:12.2 15:27/M
5 BRANDON RIVERA KISSIMMEE FL 914 18 100 48:47.4 51:46.2 15:44/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ERIKA DASILVA KISSIMMEE FL 536 19 31 29:05.3 29:09.1 9:23/M
2 ALEXANDRA KANIA KISSIMMEE FL 961 16 62 36:44.1 36:49.4 11:51/M
3 SARAH FIGUEROA ORLANDO FL 541 18 114 52:29.2 52:34.8 16:56/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JAVIER ARTEAGA KISSIMMEE FL 950 20 2 18:48.5 18:49.3 6:04/M
2 WESLEY SMITH KISSIMMEE FL 933 22 5 20:40.8 20:42.0 6:40/M
3 GAMALIEL CEDENO KISSIMMEE FL 519 22 6 21:21.7 21:22.5 6:53/M
4 ELI MIZE KISSIMMEE FL 591 20 8 22:19.8 22:20.1 7:12/M
5 RHYAN ACOSTA ORLANDO FL 502 22 14 23:52.5 23:53.3 7:42/M
6 RICHARD LAROCHELLE ORLANDO FL 973 22 22 26:47.3 26:47.3 8:38/M
7 MATTHEW HOWARD KISSIMMEE FL 562 20 26 28:01.4 28:02.8 9:02/M
8 CHRIS DALISAY KISSIMMEE FL 535 21 27 28:01.7 28:03.5 9:02/M
9 JEFFREY LASCH KISSIMMEE FL 574 20 44 32:30.0 32:32.3 10:29/M
10 ESLOR DESIR ORLANDO FL 537 24 54 34:44.8 34:50.3 11:12/M
11 HECTOR MARTINEZ ORLANDO FL 582 24 65 38:50.2 38:55.5 12:32/M
12 AUSTIN MARCHESE KISSIMMEE FL 580 21 78 43:10.3 43:13.2 13:55/M
13 CHRISTOPHER-JOH DOUGHTY ORLANDO FL 538 24 89 46:46.9 46:53.1 15:05/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KATIE HEFFERNAN ORLANDO FL 954 21 34 29:34.9 29:42.1 9:32/M
2 WARDA ZAMAN ORLANDO FL 946 23 66 39:00.8 46:09.8 12:35/M
3 YINHEC SANTIAGO DAVILA KISSIMMEE FL 929 20 68 39:15.2 39:28.6 12:40/M
4 AUDREY OLSHESKE KISSIMMEE FL 598 23 81 43:51.2 43:53.8 14:09/M
5 YASHIRA MARTE KISSIMMEE FL 581 21 103 49:16.1 49:26.6 15:54/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ISAQUE GUEDES SAO PAULO BRAZIL 970 27 7 22:00.1 22:01.6 7:06/M
2 VICTOR RUIZ ORLANDO FL 948 27 17 25:10.9 34:50.8 8:07/M
3 GABRIEL RIVERA KISSIMMEE FL 915 29 20 26:20.5 26:24.6 8:30/M
4 JEREMY HECHT ORLANDO FL 557 29 41 32:12.2 32:14.6 10:23/M
5 EDWIN RUIZ ORLANDO FL 922 26 50 33:10.4 43:58.8 10:42/M
6 JORGE CASANOVA ORLANDO FL 518 29 55 34:47.8 34:55.1 11:13/M
7 NELSON PEREZ KISSIMMEE FL 902 28 72 40:20.7 40:33.1 13:01/M
8 BRIAN GROVER KISSIMMEE FL 555 28 76 41:50.2 42:00.5 13:30/M
9 KRISNY CHEREMONT ORLANDO FL 982 28 91 47:16.2 52:42.8 15:15/M
10 JOSE PIZARRO ORLANDO FL 907 27 97 48:04.9 48:14.8 15:30/M
11 NATHAN VARGAS ORLANDO FL 940 29 121 54:04.2 55:25.4 17:26/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KAYLA WORD SAINT CLOUD FL 945 25 48 33:01.0 33:17.4 10:39/M
2 MICHELLE GROVER KISSIMMEE FL 554 27 59 35:26.7 35:36.5 11:26/M
3 ANDREA CHINININ REY DAVENPORT FL 522 28 61 36:43.3 36:47.1 11:51/M
4 MARY GARLINGTON ORLANDO FL 545 26 77 41:51.3 41:57.5 13:30/M
5 LAURA D'ALESSIO ORLANDO FL 533 28 79 43:15.5 43:31.3 13:57/M
6 VALERIE MCCUTCHEON LAKE ALFRED FL 584 29 92 47:44.1 48:09.7 15:24/M
7 CHANTE NELSON ORLANDO FL 594 29 102 49:14.5 49:19.8 15:53/M
8 JENNIFER PEREZ ORLANDO FL 903 28 104 49:38.8 49:49.1 16:01/M
9 ERIN HEFFERNAN ORLANDO FL 953 25 112 52:27.7 52:43.5 16:55/M
10 JESSICA LOPEZ ORLANDO FL 576 28 122 55:49.7 55:51.5 18:00/M
11 MARGARITA RIVERA ORLANDO FL 919 27 123 55:58.3 56:00.7 18:03/M
12 SINDY COLLADO ORLANDO FL 526 29 127 57:12.3 57:19.5 18:27/M
13 BIANCA ACEVEDO SAINT CLOUD FL 501 26 130 59:16.2 59:33.2 19:07/M
14 TABITHA CONNER SAINT CLOUD FL 527 26 131 59:16.5 59:33.1 19:07/M
15 SAMANTHA JENKINS KISSIMMEE FL 566 29 132 59:17.1 59:33.8 19:07/M
16 ANNIE SAMLALL ORLANDO FL 926 27 143 1:11:55.4 1:12:09.9 23:12/M
17 LAURA BROWNING ORLANDO FL 514 26 144 1:11:55.8 1:12:10.3 23:12/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 IVAN PABON ORLANDO FL 599 30 45 32:57.8 33:06.3 10:38/M
2 TRYMAIN RIVERO KISSIMMEE FL 967 30 47 32:58.1 33:20.4 10:38/M
3 MICHAEL ROBBINS KISSIMMEE FL 975 33 53 34:33.7 34:46.1 11:09/M
4 ROBENSON LOUIS ORLANDO FL 577 31 58 34:59.4 35:08.1 11:17/M
5 KEVIN BOUDREAUX OCOEE FL 513 30 60 36:01.8 36:04.3 11:37/M
6 JAYRICK ALDAHONDO ORLANDO FL 504 32 67 39:01.6 39:03.8 12:35/M
7 CARLOS RIVERA ORLANDO FL 918 33 73 40:23.6 40:31.1 13:02/M
8 JUAN DAVID ALVARADO ORLANDO FL 505 33 85 45:25.0 45:28.5 14:39/M
9 DONALD GIBSON ORLANDO FL 549 33 93 47:52.9 48:11.3 15:26/M
10 BLAKE RAUSCHER ORLANDO FL 958 30 94 47:53.5 48:10.8 15:27/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JOCELYN TOGAFAU ORLANDO FL 937 30 49 33:07.2 33:19.3 10:41/M
2 ASHLEY MANWANI CLERMONT FL 579 31 82 44:32.1 44:59.8 14:22/M
3 HEIDY GUERRERO-VELARDE WINDERMERE FL 556 34 96 47:57.5 48:13.3 15:28/M
4 SANDRA FAENZA ORLANDO FL 540 34 110 51:34.9 51:43.4 16:38/M
5 TIFFANY GANNUTZ SPRINGFIELD MO 543 31 115 52:29.5 52:35.5 16:56/M
6 VANESSA RAMOS SAINT CLOUD FL 912 34 124 55:58.8 56:20.3 18:03/M
7 JOHANNA HERNANDEZ ORLANDO FL 558 34 133 59:25.8 59:50.1 19:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 AZIZ BOUSHIB KISSIMMEE FL 969 37 4 19:46.5 19:47.7 6:23/M
2 TIMOTHY BARNETT OVIEDO FL 506 39 15 24:19.8 24:24.6 7:51/M
3 RICK DEXTER ORLANDO FL 974 35 19 26:20.3 26:33.5 8:30/M
4 JESS JONES BARTOW FL 567 37 24 27:44.7 27:49.9 8:57/M
5 FADI SAMAN ORLANDO FL 924 38 42 32:12.3 32:14.6 10:23/M
6 STUART MCCUTCHEON LAKE ALFRED FL 583 37 71 39:35.2 39:59.8 12:46/M
7 ARNO PFEFFER ORLANDO FL 904 38 87 45:55.5 45:59.1 14:49/M
8 ALBERTO RAMOS SAINT CLOUD FL 911 36 125 55:59.3 56:19.6 18:04/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 BEATRIZ IZIDORO SAO PAULO BRAZIL 971 36 12 23:34.5 23:40.3 7:36/M
2 JULIE SANTOS KISSIMMEE FL 931 35 32 29:09.6 29:14.1 9:24/M
3 JILL KLEPZIG PLYMOUTH FL 570 38 52 34:28.8 34:35.6 11:07/M
4 KATHRYN NORTON ORLANDO FL 595 39 108 51:02.4 51:06.8 16:28/M
5 ARLENE JACOBSON JACKSONVILLE FL 978 36 120 54:03.3 55:24.8 17:26/M
6 ALICE CHEN ORLANDO FL 979 36 129 58:29.4 58:52.9 18:52/M
7 MAGALY GOMEZ ORLANDO FL 551 39 141 1:11:28.6 1:11:49.3 23:03/M
8 ARIADNE SAMANIEGO ORLANDO FL 925 35 142 1:11:29.9 1:11:49.5 23:04/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ARTURO MENA ORLANDO FL 585 44 75 41:20.0 41:24.8 13:20/M
2 WILLIAM COFFEY CLERMONT FL 525 41 83 44:32.3 44:59.6 14:22/M
3 JONATHAN STEVENS SAINT CLOUD FL 935 44 116 52:34.6 52:46.8 16:57/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LISA ROSARIO KISSIMMEE FL 921 44 43 32:18.3 32:28.8 10:25/M
2 NONI MITCHELL SAINT CLOUD FL 962 41 101 48:47.7 48:58.1 15:44/M
3 NATALIE VINES KISSIMMEE FL 980 44 109 51:19.9 51:34.3 16:33/M
4 LIZA GARCIA ORLANDO FL 544 41 139 1:07:34.2 1:07:38.3 21:48/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DAVE MILLAR ORLANDO FL 977 45 13 23:45.8 23:47.3 7:40/M
2 BRIAN RUSSELL ORLANDO FL 923 46 36 30:08.5 30:24.3 9:43/M
3 ANGEL CLAUDIO ORLANDO FL 524 45 88 46:29.5 46:32.3 15:00/M
4 TELMO ZAPATA ORLANDO FL 947 48 99 48:24.3 48:39.6 15:37/M
5 IAN CHARLES ORLANDO FL 520 45 105 49:39.6 49:48.8 16:01/M
6 WILLIAM BASTIDAS ORLANDO FL 508 45 134 59:26.2 59:50.1 19:10/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TAMI GITTO-KANIA KISSIMMEE FL 960 46 25 27:50.9 27:56.1 8:59/M
2 ELSY STEVENS SAINT CLOUD FL 934 45 29 28:19.3 28:26.9 9:08/M
3 MELISSA PEDONE KISSIMMEE FL 901 47 38 31:22.6 31:32.1 10:07/M
4 CHRISTIE MILLER NEW SMYRNA BEACH FL 590 45 51 34:13.7 34:25.2 11:02/M
5 SUZANNE LENNOX KISSIMMEE FL 575 47 84 44:38.8 44:54.6 14:24/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ANGEL RIVERA KISSIMMEE FL 949 50 9 23:00.1 23:05.2 7:25/M
2 RJ HOWARD ST CLOUD FL 563 53 18 26:03.2 26:05.7 8:24/M
3 BRIAN VINES KISSIMMEE FL 942 52 21 26:40.6 26:50.1 8:36/M
4 DAVID KILBURY KISSIMMEE FL 568 50 28 28:03.2 28:20.6 9:03/M
5 DAVID BOIANI ORLANDO FL 965 53 30 28:32.2 28:41.6 9:12/M
6 ADAM CARNEIRO ORLANDO FL 517 50 33 29:33.3 29:41.6 9:32/M
7 JEFF GOLTZ ORLANDO FL 550 50 40 32:10.8 32:20.1 10:23/M
8 JORG HEYER ORLANDO FL 561 50 107 51:02.1 51:06.8 16:28/M
9 JOHN CORTES KISSIMMEE FL 528 54 137 1:00:55.9 1:01:11.7 19:39/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CHERISE GRAHAM ORLANDO FL 552 52 35 29:35.1 29:42.3 9:33/M
2 TERESA NATER ORLANDO FL 593 51 37 31:05.4 31:15.8 10:02/M
3 DONNA BOIANI ORLANDO FL 512 51 63 37:34.4 37:43.8 12:07/M
4 MELODY BOERINGER-HARTNUP ORLANDO FL 510 51 98 48:11.2 48:22.7 15:33/M
5 MARTHA HEFFERNAN ORLANDO FL 952 53 113 52:28.3 52:43.7 16:55/M
6 SHANNON SWILLEY SAINT CLOUD FL 936 52 118 53:44.9 53:58.7 17:20/M
7 LAURIE JACOBS-CARNEIRO ORLANDO FL 565 51 136 59:29.2 59:36.6 19:11/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JOE NUNES WINTER GARDEN FL 596 56 56 34:48.4 34:54.6 11:14/M
2 DAVE HEFFERNAN ORLANDO FL 951 55 57 34:49.2 34:58.1 11:14/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CATHY WOODALL KISSIMMEE FL 976 55 117 52:42.2 52:51.8 17:00/M
2 POLLY NUNES WINTER GARDEN FL 597 55 135 59:28.6 59:36.4 19:11/M
3 CARIDAD CORTES KISSIMMEE FL 529 56 138 1:00:58.8 1:01:15.3 19:40/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JOSE PIRES ORLANDO FL 906 64 74 41:00.5 41:05.7 13:14/M
2 ANDREW BECKER SAINT CLOUD FL 509 62 128 58:29.0 58:52.7 18:52/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JACKIE POWERS KISSIMMEE FL 908 61 90 46:56.8 47:07.8 15:08/M
2 TERRY CZIGAN KISSIMMEE FL 532 60 106 49:59.0 50:10.3 16:07/M
3 LILA ROGERS ST. CLOUD FL 966 63 126 56:08.5 56:27.5 18:06/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ROBERTO DIAZ KISSIMMEE FL 959 65 23 27:21.1 27:27.1 8:49/M
2 STEPHEN CHANCEY ORLANDO FL 956 66 111 51:45.4 52:01.9 16:42/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TRICIA DYMOND ST. CLOUD FL 539 65 70 39:21.3 39:26.7 12:42/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 PHILIP BERMAN POINCIANA FL 968 70 64 38:19.2 38:26.6 12:22/M
2 PAUL CZIGAN KISSIMMEE FL 531 70 86 45:25.4 45:42.9 14:39/M