Ides of March Madness 5K

Age Group Results

March 14, 2015


Results By Race Time Sports


Men: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5K

Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KENAN COLLIGNON ASTATULA FL 383 13 1 19:34.1 19:35.4 6:19/M
Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JESSICA KENNEDY OCALA FL 147 37 3 19:51.0 19:52.4 6:24/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CARL OLLIVIERRE LEESBURG FL 339 55 4 20:50.5 20:51.9 6:43/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ANGEL CRAIG SUMMERFIELD FL 69 42 45 25:07.6 25:11.1 8:06/M
Top

Male No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ESTEVAN BARAJAS ASTATULA FL 365 0 137 33:17.6 33:35.5 10:44/M
2 DAVID NUNE LEESBURG FL 217 0 203 37:33.0 37:40.1 12:07/M
3 MILES CRAWFORD WILDWOOD FL 74 0 297 49:19.9 49:50.3 15:55/M
Top

Female No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DARLA LENNARD LK PANASOFKEE FL 159 0 280 46:24.6 47:19.2 14:58/M
2 JEANETTE NUNE LEESBURG FL 218 0 324 52:27.9 52:34.6 16:55/M
Top

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LOGAN KNAB TAVARES FL 382 14 9 21:13.3 21:22.4 6:51/M
2 AUSTIN WALLER TAVARES FL 384 12 24 23:13.1 23:14.8 7:29/M
3 AUSTIN PAYTNER TAVARES FL 386 14 25 23:23.5 23:31.6 7:33/M
4 TUCKER HORSLEY LEESBURG FL 353 14 57 26:03.2 26:14.2 8:24/M
5 CONNER DAWSON TAVARES FL 381 14 69 27:18.3 27:30.4 8:48/M
6 PARKER SEARS HOWEY FL 355 14 82 28:29.5 28:41.3 9:11/M
7 ETHAN BEVIS OXFORD FL 22 6 106 30:34.7 30:42.5 9:52/M
8 CALEB BEVIS OXFORD FL 19 10 123 32:09.5 32:17.2 10:22/M
9 LUKE WEBER WILDWOOD FL 323 8 124 32:18.3 32:23.5 10:25/M
10 LEMUEL MILLER 418 5 126 32:24.0 33:22.3 10:27/M
11 BRANDON ROYALS LAKE PANASOFKEE FL 249 7 147 33:51.8 33:57.7 10:55/M
12 ELIJAH BOLER WILDWOOD FL 27 9 159 34:39.1 35:20.7 11:11/M
13 CAMERON MARTINEZ SPARR FL 354 14 183 35:51.3 36:18.6 11:34/M
14 CHRISTOPHER BOSS SUMMERFIELD FL 343 7 186 35:55.0 36:28.4 11:35/M
15 MICHAEL VICK WILDWOOD FL 311 11 212 38:51.1 38:57.5 12:32/M
16 COLIN FUNKHOUSER MT DORA FL 104 9 246 41:37.6 42:14.7 13:25/M
17 SEAN GRAHAM LEESBURG FL 118 8 261 44:18.9 44:44.8 14:17/M
18 KEEGAN ST AMANT LEESBURG FL 397 08 264 44:59.7 45:00.1 14:31/M
19 CADEN CAMPBELL WILDWOOD FL 41 5 265 45:05.6 45:58.5 14:33/M
20 CHASE VAN DALEN LEESBURG FL 375 11 334 54:23.4 54:35.5 17:33/M
21 GAVIN CHURCH YALAHA FL 57 8 342 56:57.6 57:42.5 18:22/M
22 OWEN MEANY LEESBURG FL 188 14 366 1:03:45.4 1:03:59.7 20:34/M
Top

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ADRIANA MONTALVO 412 13 21 22:50.7 22:52.2 7:22/M
2 CHABLIS SHREFFLER LEESBURG FL 385 13 32 24:01.2 24:02.5 7:45/M
3 CAROLINA KENNEDY LEESBURG FL 145 14 52 25:41.6 26:06.4 8:17/M
4 EMMA SYMONDS OXFORD FL 291 13 66 27:06.0 27:42.8 8:45/M
5 ELLA THOMAS WEIRSDALE FL 297 10 90 29:04.6 29:10.9 9:23/M
6 KYLA ROYALS LAKE PANASOFKEE FL 250 11 91 29:07.2 29:13.4 9:24/M
7 AYANNA MATHENY LEESBURG FL 179 11 139 33:20.5 33:27.4 10:45/M
8 LYNDSEY CARROLL FRUITLAND PARK FL 48 12 143 33:46.8 34:04.9 10:54/M
9 EMMA THOMAS WEIRSDALE FL 298 7 182 35:51.3 35:57.7 11:34/M
10 REBEKAH MOGG OXFORD FL 373 11 197 36:51.0 37:31.4 11:53/M
11 ABBIE LIGHT OXFORD FL 160 12 220 39:47.7 40:28.8 12:50/M
12 SARAH MOGG OXFORD FL 372 9 221 39:50.8 40:29.4 12:51/M
13 RAIHNA NEWCOMB BUSHNELL FL 404 14 230 40:27.8 40:52.6 13:03/M
14 SADIE MILLER WILDWOOD FL 405 14 235 40:29.0 40:52.4 13:04/M
15 EMILY MORROW BUSHNELL FL 199 11 237 40:34.9 40:37.8 13:05/M
16 EMMIE KENNEDY LEESBURG FL 146 12 262 44:25.7 44:51.3 14:20/M
17 BREONNA CAMPBELL WILDWOOD FL 40 7 267 45:25.6 46:18.2 14:39/M
18 ELIZABETH BOSS SUMMERFIELD FL 342 9 271 46:03.4 46:34.2 14:51/M
19 BRAYLENN LIUNORAS OXFORD FL 164 8 275 46:14.7 46:45.5 14:55/M
20 KAYLA CHURCH YALAHA FL 58 10 284 46:59.5 47:45.2 15:09/M
21 OLIVIA MARTINEZ 415 5 294 48:27.7 48:56.4 15:38/M
22 ALAUEE BUCKNER 406 09 301 49:33.8 50:32.7 15:59/M
23 PRESLEY MILLER WILDWOOD FL 347 4 304 50:52.2 51:52.1 16:25/M
24 MAKENNA SANDERS SILVER SPRINGS FL 393 10 311 51:30.3 51:59.2 16:37/M
25 RANEE GARDNER SILVER SPRINGS FL 107 10 313 51:30.8 51:59.4 16:37/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DAKODA HAMMOCK EUSTIS FL 125 16 18 22:12.5 22:14.4 7:10/M
2 BRANDON LIUNORAS OXFORD FL 163 15 27 23:28.5 23:30.7 7:34/M
3 WILL ACKERMAN OXFORD FL 1 15 28 23:31.0 23:45.9 7:35/M
4 JOEY MEANY LEESBURG FL 187 17 43 25:02.0 25:19.3 8:05/M
5 IAN LONG TAVARES FL 380 15 105 30:32.8 30:46.2 9:51/M
6 RYAN HART TAVARES FL 379 15 187 35:57.3 36:10.1 11:36/M
7 JONATHAN COFFMAN BELLEVIEW FL 61 15 209 38:03.8 38:17.5 12:16/M
8 KYLE VICK WILDWOOD FL 310 15 219 39:40.7 39:48.2 12:48/M
9 NOAH MILLER WILDWOOD FL 408 16 300 49:26.1 49:51.5 15:57/M
10 TREY VANDALEN LEESBURG FL 376 15 335 54:23.8 54:36.2 17:33/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MORGAN FEDLT BUSHNELL FL 98 18 8 21:11.0 21:15.4 6:50/M
2 ALEXIS ARNOLD BUSHNELL FL 5 17 11 21:31.4 21:35.5 6:56/M
3 HARLEY HORSLEY LEESBURG FL 356 17 17 22:08.6 22:16.1 7:08/M
4 CASSANDRA MONTAIVO 416 15 31 23:57.9 24:06.5 7:44/M
5 CORTLAND WILLIAMS HOWEY IN THE HILLS FL 369 17 107 30:38.3 30:46.2 9:53/M
6 SAVANNAH CRENSHAW LEESBURG FL 76 16 162 34:44.8 35:00.2 11:12/M
7 HANNAH SEARS HOWEY IN THE HILLS FL 387 17 193 36:31.0 36:44.7 11:47/M
8 HAYLEE GONZALEX TAVARES FL 377 16 333 54:23.0 54:36.2 17:33/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DEVIN VANDALEN LESBURG FL 378 20 10 21:23.5 21:32.2 6:54/M
2 DUSTIN ATCHLEY OCALA FL 8 20 81 28:26.2 29:10.7 9:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 HANNAH DUSHANE OXFORD FL 91 21 12 21:46.6 21:47.7 7:01/M
2 NOEL STALZER OCALA FL 278 20 65 26:55.6 27:09.7 8:41/M
3 BROOKE MALLOY LEESBURG FL 172 21 89 28:58.2 29:00.4 9:21/M
4 RAINEY THOMLEY CENTER HILL FL 299 21 138 33:19.7 34:08.8 10:45/M
5 ORBELINA MARTINEZ BUSHNELL FL 175 23 210 38:31.9 39:16.2 12:25/M
6 REBECCA SOLCH 216 21 239 41:18.8 41:53.4 13:19/M
7 SIERRA ROSE LEESBURG FL 248 21 240 41:18.8 42:00.1 13:19/M
8 MORGAN GIRARD LADY LAKE FL 112 20 256 43:15.7 43:48.9 13:57/M
9 BRITTNI CARTWRIGHT OCALA FL 50 21 341 56:54.3 57:05.7 18:21/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 RODNEY MCINTYRE 295 28 16 22:05.5 22:07.6 7:07/M
2 CHUCK CASAMASIMA SUMMERFIELD FL 51 26 22 23:00.8 23:01.9 7:25/M
3 AARON SIROLLI LADY LAKE FL 267 29 30 23:38.4 23:42.2 7:37/M
4 MICHAEL KLINE OXFORD FL 152 28 38 24:35.8 24:43.7 7:56/M
5 WILLIAM HON OCALA FL 138 29 48 25:26.3 25:40.7 8:12/M
6 TERRANCE MANUEL 407 26 60 26:39.6 26:41.9 8:36/M
7 JOSHUA SLOANE OXFORD FL 268 29 96 29:29.7 29:57.7 9:31/M
8 TAYLOR STAFFORD ORLANDO FL 277 25 154 34:16.8 34:39.3 11:03/M
9 JOHN PAINE OCALA FL 223 29 340 56:44.6 57:05.7 18:18/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 KATIE KLINE OXFORD FL 151 29 39 24:36.9 24:43.5 7:56/M
2 LINDSEY MITCHEM BELLEVIEW FL 398 28 50 25:30.4 25:51.7 8:14/M
3 BRANDIE BROWN LEESBURG FL 31 25 103 30:17.1 30:21.7 9:46/M
4 CRYSTAL HANSON OXFORD FL 128 29 108 30:48.4 30:56.1 9:56/M
5 HEATHER SIMMONS SUMTERVILLE FL 262 26 118 31:33.7 32:32.5 10:11/M
6 ROSE CONNELL WILDWOOD FL 64 25 131 33:05.8 33:15.2 10:40/M
7 JENNIFER BRUMALE OCALA FL 33 25 148 33:56.6 34:23.2 10:57/M
8 RACHEL WOODWARD WEIRSDALE FL 335 25 166 35:00.9 35:24.8 11:17/M
9 ENEIDA RODRIGUEZ BUSHNELL FL 243 29 174 35:23.8 36:06.9 11:25/M
10 LORENA MORENO BUSHNELL FL 198 25 179 35:30.3 36:09.7 11:27/M
11 TIFFANY MADDOX BUSHNELL FL 370 25 207 37:50.2 38:37.8 12:12/M
12 MARISSA BALL LEESBURG FL 389 25 250 41:51.5 41:58.7 13:30/M
13 DANIELLE MOORE LADY LAKE FL 196 29 282 46:29.6 46:52.1 15:00/M
14 ANDRE WATKINS CLERMONT FL 315 25 290 47:42.1 48:23.7 15:23/M
15 THERESA SUGLIA BELLEVIEW FL 286 29 292 47:59.9 48:20.4 15:29/M
16 MICHELLE BEDGOOD COLEMAN FL 15 28 306 51:12.6 51:39.9 16:31/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 THOMAS MCCARTHY WILDWOOD FL 184 32 2 19:46.7 19:46.7 6:23/M
2 LUCKY FORD LEESBURG FL 349 31 6 20:59.7 21:01.8 6:46/M
3 DONNIE BUCKNER OKAHUMPKA FL 348 33 7 21:03.6 21:08.7 6:47/M
4 JEREMY MARTIN OCALA FL 174 30 15 22:03.9 22:07.6 7:07/M
5 ERIC ZIMMER OCALA FL 68 31 26 23:26.2 23:30.4 7:34/M
6 EDDIE PINDER OCALA FL 235 33 53 25:44.9 26:05.5 8:18/M
7 ARMONDO MARINO 424 30 71 27:48.2 28:12.6 8:58/M
8 MICHAEL LANE OCALA FL 155 31 73 27:52.4 28:13.6 8:59/M
9 MATTHEW ELLIS BUSHNELL FL 93 32 75 27:58.6 28:01.9 9:01/M
10 PETE STRICKLAND BUSHNELL FL 284 34 78 28:16.9 28:26.9 9:07/M
11 JOSHUA OLCOTT LADY LAKE FL 220 32 145 33:51.5 34:21.4 10:55/M
12 FLAVIO RODRIGUEZ BUSHNELL FL 244 32 150 34:04.1 34:46.8 10:59/M
13 NATHAN BOLER WILDWOOD FL 28 30 160 34:40.1 35:20.7 11:11/M
14 JEREMY COON LEESBURG FL 368 31 195 36:35.5 36:52.4 11:48/M
15 JOSH MILLER WILDWOOD FL 346 33 305 50:52.4 51:52.5 16:25/M
16 BILL NOLAN LEESBURG FL 215 33 329 53:33.7 54:06.6 17:16/M
17 JOE BELLINGER OCALA FL 18 33 338 55:11.7 55:23.1 17:48/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TERREN GUESS BUSHNELL FL 123 32 5 20:58.7 21:02.8 6:46/M
2 VIRGINIA HATCH OCALA FL 131 31 13 21:47.3 21:50.7 7:02/M
3 ON DOYLE LAKE PANASOFFKEE FL 86 33 40 24:46.5 24:49.2 7:59/M
4 VICTORIA VEGA-URIBE BUSHNELL FL 305 30 76 28:03.5 28:12.6 9:03/M
5 SARAH DOYLE BUSHNELL FL 87 32 77 28:14.2 28:17.1 9:06/M
6 ANDREA WITT LAKE PANASOFFKEE FL 333 34 86 28:32.1 28:57.3 9:12/M
7 CARRIE JO CRENSHAW 402 31 102 30:01.6 30:06.4 9:41/M
8 CARRIE CAMPBELL COLEMAN FL 42 30 117 31:24.9 31:42.8 10:08/M
9 KATHERINE WILLIAMS WEBSTER FL 329 32 128 32:48.6 33:23.1 10:35/M
10 CAROLYN DOGGETT WILDWOOD FL 85 31 163 34:47.7 34:50.1 11:13/M
11 NANCY MALDONADO BUSHNELL FL 171 32 177 35:30.1 36:09.7 11:27/M
12 BROOKE COMIS Lake Panasoffkee FL 63 33 181 35:49.3 36:33.7 11:33/M
13 KATI MATTINGLY OXFORD FL 181 34 208 37:53.5 38:33.3 12:13/M
14 FRANKIE MORROW BUSHNELL FL 200 33 231 40:27.8 40:39.2 13:03/M
15 JOY ADAMS OXFORD FL 2 34 234 40:28.7 41:07.6 13:03/M
16 SARAH ROBERTS LK PANASOFKEE FL 240 33 242 41:30.2 42:29.2 13:23/M
17 JESSICA TRIAS OCALA FL 302 31 243 41:31.3 42:05.1 13:24/M
18 MANDY FUNKHOUSER MT DORA FL 106 32 247 41:45.8 42:22.1 13:28/M
19 TRISHA SPIVEY LEESBURG FL 274 33 251 41:55.0 42:03.1 13:31/M
20 REBECCA SCHOFILL FRUITLAND PARK FL 261 31 252 41:56.6 42:03.9 13:32/M
21 TARA STRICKLAND WILDWOOD FL 285 30 307 51:15.1 51:33.4 16:32/M
22 JENNIFER BURKE WILDWOOD FL 37 32 314 51:31.5 52:02.2 16:37/M
23 ALISHA PAYTON WILDWOOD FL 225 32 326 53:13.0 54:05.2 17:10/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MASON JOHNSON LADY LAKE FL 421 38 29 23:36.3 23:37.7 7:37/M
2 CHARLES CERNEY UMATILLA FL 364 39 33 24:07.1 24:14.4 7:47/M
3 BOBBY MIKEALS LAKE PANASOFKEE FL 191 35 36 24:26.3 24:33.4 7:53/M
4 JUSTIN CIRACO BELLEVIEW FL 59 35 68 27:15.4 27:17.1 8:47/M
5 ALBERTO VENTA FRUITLAND PARK FL 307 39 72 27:49.0 27:54.4 8:58/M
6 TRAVIS ROYALS LAKE PANASOFKEE FL 251 36 146 33:51.7 33:58.8 10:55/M
7 JEFFREY SIMS LAKE PANASOFKEE FL 358 37 227 40:24.0 40:35.2 13:02/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 SHELLY LUNSFORD LEESBURG FL 168 38 51 25:39.5 26:18.1 8:16/M
2 CHERI BEVIS OXFORD FL 20 38 56 25:58.5 26:06.2 8:23/M
3 REGINA GLEZEN WILLISTON FL 117 39 58 26:08.0 26:11.6 8:26/M
4 ADRIENNE HARRISON LEESBURG FL 129 35 74 27:58.2 28:01.3 9:01/M
5 STACIA TOWNE FRUITLAND PARK FL 301 39 80 28:26.1 28:28.3 9:10/M
6 DAWN MOSES OXFORD FL 202 36 99 29:39.1 29:55.4 9:34/M
7 MELANIE PEAVY WILDWOOD FL 229 38 115 31:19.0 31:28.8 10:06/M
8 WILLIAM SMITH BUSHNRLL FL 271 35 129 33:03.2 33:07.3 10:40/M
9 ALISSA HOEY WILDWOOD FL 135 38 133 33:08.2 33:56.8 10:41/M
10 STEPHANIE DRIGGERS FRUITLAND PARK FL 88 37 142 33:45.5 34:14.1 10:53/M
11 ESI COSENZA SUMMERFIELD FL 66 35 158 34:36.0 35:18.7 11:10/M
12 JENNIFER LIGHT OXFORD FL 162 38 165 35:00.8 35:36.9 11:17/M
13 ERICA GLENN OXFORD FL 113 38 171 35:18.8 35:40.2 11:23/M
14 SAMANTHA SYMONDS OXFORD FL 292 38 178 35:30.1 35:46.7 11:27/M
15 JAMIE VICK WILDWOOD FL 309 38 192 36:22.6 36:32.2 11:44/M
16 HEIDI COFFMAN BELLEVIEW FL 60 35 199 37:00.8 37:13.7 11:56/M
17 HEATHER CHILDERS WILDWOOD FL 55 39 204 37:38.0 38:04.9 12:08/M
18 JULIE DUNAGAN WILDWOOD FL 89 36 216 39:20.4 40:00.2 12:41/M
19 KIM STEARNS UMATILLA FL 279 35 218 39:24.5 39:32.8 12:43/M
20 ELIZABETH MOGG OXFORD FL 195 36 222 39:51.1 40:30.3 12:51/M
21 ROBERT MORROW BUSHNELL FL 201 37 228 40:24.5 40:39.6 13:02/M
22 LATICIA CROSBY WILDWOOD FL 78 35 236 40:31.2 40:37.4 13:04/M
23 DANIELLE VENTA FRUITLAND PARK FL 308 38 238 40:37.0 40:42.9 13:06/M
24 THERESA BOSS SUMMERFIELD FL 340 37 273 46:08.6 46:43.2 14:53/M
25 ANGIE LEE LEESBURG FL 158 37 283 46:46.1 47:32.5 15:05/M
26 GRETCHEN SIMS LAKE PANASOFKEE FL 359 37 286 47:16.7 47:27.5 15:15/M
27 HEATHER WILLIAMS WEIRSDALE FL 328 36 288 47:40.0 47:49.8 15:23/M
28 BETH LONG LAKE PANASOFKEE FL 167 35 316 51:47.5 52:06.3 16:42/M
29 HOLLY SANDRES WILDWOOD FL 259 35 317 51:47.8 52:06.3 16:42/M
30 TIAMAYA GREEN WILDWOOD FL 121 39 330 53:36.8 53:44.3 17:17/M
31 SHARON RAINES MAITLAND FL 238 38 362 1:01:16.2 1:01:35.6 19:46/M
32 ROSEMARIE GLEYDURA LEESBURG FL 116 36 364 1:03:08.9 1:03:47.7 20:22/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 CHRIS SWARTHOUT FRUITLAND PARK FL 287 43 19 22:21.5 22:24.6 7:13/M
2 GABE GARCIA WEBSTER FL 371 41 34 24:13.5 24:33.9 7:49/M
3 DARRIN BEVIS OXFORD FL 21 40 37 24:28.9 24:36.8 7:54/M
4 RICHY HELMS BUSHNELL FL 133 44 46 25:16.7 26:17.3 8:09/M
5 RICKY GLENN OXFORD FL 114 43 61 26:42.1 26:59.2 8:37/M
6 AARON SYMONDS OXFORD FL 290 42 67 27:09.3 27:42.4 8:45/M
7 DOUG CHILDERS 193 42 98 29:36.9 30:00.3 9:33/M
8 COURTNEY NELAMS FRUITLAND PARK FL 362 40 141 33:38.3 33:53.9 10:51/M
9 THAD CARROLL FRUITLAND PARK FL 49 40 144 33:47.8 34:04.9 10:54/M
10 JEFF LIGHT OXFORD FL 161 42 153 34:16.1 34:16.1 11:03/M
11 WILLIAM MCGALL LEESBURG FL 185 40 155 34:17.7 34:43.3 11:04/M
12 JIM BOSS SUMMERFIELD FL 341 43 185 35:53.7 36:28.4 11:35/M
13 KEVIN ATCHLEY OCALA FL 10 43 214 39:08.2 39:51.5 12:37/M
14 JULIAN GREEN WILDWOOD FL 120 42 225 40:08.5 40:14.8 12:57/M
15 CRAIG FUNKHOUSER MT DORA FL 105 41 245 41:36.8 42:15.9 13:25/M
16 NAS LIUNORAS OXFORD FL 166 40 260 44:06.8 44:39.5 14:14/M
17 TIM MILLER 409 42 353 58:41.9 59:05.3 18:56/M
18 CHARLES PAUL GLEYDURA LEESBURG FL 115 44 365 1:03:09.2 1:03:48.4 20:22/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JENIFER MATHENY LEESBURG FL 180 40 44 25:04.9 25:11.3 8:05/M
2 TERESA COON LEESBURG FL 367 44 47 25:21.5 25:29.4 8:11/M
3 CATHERINE SAGAL OXFORD FL 258 42 54 25:53.5 26:07.8 8:21/M
4 CHRISTINE MEGINLEY THE VILLAGES FL 190 44 63 26:49.8 26:51.7 8:39/M
5 KRISTY KEFALIDES BELLEVIEW FL 144 40 79 28:24.7 28:35.4 9:10/M
6 TONYA COUSINO WILDWOOD FL 67 44 84 28:30.4 29:04.9 9:12/M
7 TOMI-LYN SWARTHOUT FRUITLAND PARK FL 288 40 87 28:40.8 28:43.1 9:15/M
8 DANA MORAN SUMMERFIELD FL 338 40 114 31:17.8 31:55.6 10:05/M
9 LAURA DURBANO WILDWOOD FL 90 40 134 33:09.1 33:57.5 10:42/M
10 MICHELE DAVIDSON 423 44 156 34:25.8 35:11.8 11:06/M
11 CRISTIE MASK SUMTERVILLE FL 177 40 157 34:32.6 34:46.4 11:08/M
12 DEANA MACKENZIE LEESBURG FL 169 42 161 34:42.9 35:00.2 11:12/M
13 LISA KREIGER OXFORD FL 153 43 167 35:07.2 35:31.7 11:20/M
14 GINGER DEVINE LADY LAKE FL 81 40 168 35:09.5 35:14.3 11:20/M
15 ANGELA THOMAS WEIRSDALE FL 296 40 173 35:23.6 35:59.9 11:25/M
16 JILL ATCHLEY OCALA FL 9 40 180 35:44.5 36:29.4 11:32/M
17 SANDRA AIKEN BELLEVIEW FL 3 43 202 37:20.8 37:46.7 12:03/M
18 JOY GIRARD LADY LAKE FL 110 44 206 37:45.5 38:16.7 12:11/M
19 KIERSTIN WEBER WILDWOOD FL 322 41 215 39:13.0 39:18.4 12:39/M
20 LAURA BURNS WILDWOOD FL 38 41 274 46:14.0 46:55.2 14:55/M
21 JEN LIUNORAS OXFORD FL 165 41 277 46:17.3 46:49.5 14:56/M
22 STEFANIE MAGNUSON OCALA FL 170 40 281 46:27.5 47:20.6 14:59/M
23 GENNA PEARSON OXFORD FL 227 42 287 47:21.7 47:44.4 15:16/M
24 LESLI MCCLELLAN FRUITLAND PARK FL 396 44 293 48:03.4 48:51.8 15:30/M
25 NATASCHA MARTINEZ SPARR FL 360 43 295 48:28.9 48:55.8 15:38/M
26 DEANNA NEWCOMB BUSHNELL FL 403 40 298 49:24.8 49:50.7 15:56/M
27 MARNIE MILLER WILDWOOD FL 410 40 299 49:25.2 49:51.9 15:56/M
28 DINA SIMPSON LADY LAKE FL 263 42 310 51:30.0 52:01.7 16:37/M
29 LISA DICKERSON FRUITLAND PARK FL 395 44 319 52:10.4 52:58.5 16:50/M
30 GINA RUSH OCALA FL 255 41 327 53:15.2 53:51.9 17:11/M
31 LORI WILLIAMS BUSHNELL FL 330 43 331 54:08.7 54:26.5 17:28/M
32 CHERI RODRIGUEZ EUSTIS FL 363 41 339 55:21.8 55:50.9 17:51/M
33 DIANE DENICOLA SUMMERFIELD FL 80 43 347 57:39.1 58:21.5 18:36/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DARELL BROOKS EUSTIS FL 29 47 41 24:50.3 24:54.2 8:01/M
2 ROBERT SIRMONS LEESBURG FL 266 49 88 28:58.2 29:00.4 9:21/M
3 ERNIE MARTINEZ SPARR FL 361 45 104 30:17.3 30:25.9 9:46/M
4 MICHAEL GIRARD LADY LAKE FL 111 46 113 31:11.5 31:43.2 10:04/M
5 JOE MEANY LEESBURG FL 186 48 175 35:28.7 36:10.9 11:26/M
6 ERIC CONNER 366 45 190 36:20.5 36:37.2 11:43/M
7 TROY PENINGER BUSHNELL FL 233 45 232 40:28.3 40:49.8 13:03/M
8 MIKE SWINGLE CITRUS SPRINGS FL 289 45 249 41:50.1 42:05.5 13:30/M
9 MARK WEBER LAKE PANASOFKEE FL 324 49 321 52:16.5 52:58.3 16:52/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 SANDRA PELTON LADY LAKE FL 231 46 93 29:24.1 29:48.7 9:29/M
2 KAREN ROBINSON BUSHNELL FL 241 47 116 31:19.2 32:01.9 10:06/M
3 TAMMY SMITH WILDWOOD FL 270 45 130 33:03.2 33:07.3 10:40/M
4 VALERIE BROWNING OCALA FL 32 49 140 33:37.3 34:10.6 10:51/M
5 JANET CONNELLY OKAHUMPKA FL 65 48 169 35:09.7 35:18.5 11:20/M
6 HEATHER YATES 422 48 184 35:53.5 36:39.4 11:35/M
7 MICHELLE GREGORY WILDWOOD FL 122 46 188 36:07.1 36:15.4 11:39/M
8 MARIA MONTALVO 413 46 189 36:14.3 36:23.7 11:41/M
9 CATHERINE MURPHY WILDWOOD FL 208 48 213 39:01.8 39:18.2 12:35/M
10 CARRIE PEAVY WILDWOOD FL 228 47 229 40:26.2 40:41.8 13:03/M
11 ELENA PASEK EUSTIS FL 224 46 244 41:33.1 42:16.7 13:24/M
12 HOLLY PENINGER BUSHNELL FL 232 46 258 43:47.8 44:08.5 14:07/M
13 JULIE MANCO WILDWOOD FL 173 46 276 46:16.5 46:52.1 14:55/M
14 TRACI MEANY LEESBURG FL 189 46 291 47:50.8 48:34.1 15:26/M
15 KAISHA TAYLOR LADY LAKE FL 294 45 323 52:17.1 52:38.6 16:52/M
16 MARCIA BROOKS EUSTIS FL 30 46 325 53:10.4 53:18.5 17:09/M
17 LELONI WEEKS WEBSTER FL 325 48 332 54:09.3 54:27.7 17:28/M
18 CONNIE RUSSELL INVERNESS FL 256 49 349 58:04.8 58:37.2 18:44/M
19 LACY BUCHANAN THE VILLAGES FL 34 49 361 1:01:14.6 1:01:35.7 19:45/M
20 SHERRI ROBINSON BUSHNELL FL 242 47 368 1:04:12.6 1:05:01.2 20:43/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 RONNIE BODDY OCALA FL 25 54 14 21:47.4 21:50.9 7:02/M
2 TOMMY ELLIS BUSHNELL FL 94 52 35 24:18.0 24:20.9 7:50/M
3 RANDY MASK SUMTERVILLE FL 178 51 94 29:27.1 29:37.9 9:30/M
4 RANDY VAN ALSTINE LADY LAKE FL 303 50 95 29:29.0 30:33.6 9:31/M
5 DAN STORY WEBSTER FL 282 52 119 31:40.3 31:59.7 10:13/M
6 CRAIG ALLEN DADE CITY FL 400 54 127 32:31.3 33:25.4 10:29/M
7 GREGORY BROWN LADY LAKE FL 420 52 132 33:06.6 33:29.7 10:41/M
8 RICHARD ROSCHE OCALA FL 247 50 152 34:12.9 34:40.5 11:02/M
9 CLARENCE CRANE BUSHNELL FL 73 51 176 35:29.1 36:13.9 11:27/M
10 WILLIAM ARNOLD FRUITLAND PARK FL 6 53 211 38:50.7 39:04.6 12:32/M
11 JERRY BOLDUC BUSHNELL FL 26 52 223 39:56.3 40:40.4 12:53/M
12 CRAIG ATTAWAY WILDWOOD FL 11 53 248 41:49.8 42:12.4 13:29/M
13 THOMAS STOREY MONTVERDE FL 357 51 369 1:05:30.1 1:05:48.9 21:08/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LYNN MOORE WILDWOOD FL 197 54 64 26:49.8 26:54.2 8:39/M
2 HOPE WILSON WILDWOOD FL 332 51 100 29:46.4 29:51.3 9:36/M
3 DEBBIE STORY WEBSTER FL 283 50 120 31:41.1 31:59.7 10:13/M
4 BILLIE ALLEN DADE CITY FL 401 50 121 31:51.4 32:45.3 10:16/M
5 ANNIE NOELL WILDWOOD FL 214 51 149 34:03.9 34:07.4 10:59/M
6 ROXANNE STAFFORD WILDWOOD FL 276 50 151 34:07.7 34:30.5 11:00/M
7 LORETTA ELLIS BUSHNELL FL 92 54 198 36:52.9 37:40.3 11:54/M
8 KAYLA HICKORY BUSHNELL FL 134 51 201 37:11.0 37:53.1 12:00/M
9 TANYA MIKEALS SUMTERVILLE FL 192 54 226 40:20.0 40:41.6 13:01/M
10 JOANN FOSTER OXFORD FL 102 51 233 40:28.5 41:07.6 13:03/M
11 ODETT STANLEY-BROWN LADY LAKE FL 419 51 259 44:02.1 44:25.5 14:12/M
12 KIM FINNEGAN THE VILLAGES FL 99 53 285 47:03.3 47:12.7 15:11/M
13 CINDY BLACKWELL CLERMONT FL 24 53 289 47:41.9 48:23.7 15:23/M
14 KAREN KUNIK INVERNESS FL 154 50 296 49:18.9 49:32.2 15:54/M
15 DEBRA WALLACE COLEMAN FL 314 53 308 51:23.0 51:41.1 16:35/M
16 SUSAN NASH COLEMAN FL 210 54 309 51:23.0 51:38.9 16:35/M
17 SHARIE GARDNER SILVER SPRINGS FL 108 52 312 51:30.4 52:02.2 16:37/M
18 SUSAN BELL OXFORD FL 16 53 320 52:14.9 52:24.5 16:51/M
19 KAREN WEBER LAKE PANASOFKEE FL 321 52 322 52:17.1 52:57.7 16:52/M
20 KAREN KLINE OXFORD FL 150 53 355 59:47.5 59:59.0 19:17/M
21 PAM STEWART OXFORD FL 281 53 359 1:00:00.9 1:00:32.8 19:21/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 TOM DAVIS OCALA FL 399 56 23 23:04.4 23:09.5 7:26/M
2 MIKE PECK WILDWOOD FL 230 58 49 25:29.0 25:30.6 8:13/M
3 STEVE BINEGAR BUSHNELL FL 23 57 136 33:11.8 33:27.4 10:42/M
4 STUART FORCE YALAHA FL 101 55 346 57:35.1 58:21.2 18:35/M
5 RUSS CRITENDON WILDWOOD FL 77 59 348 58:01.5 58:47.6 18:43/M
6 GROVER STEWART OXFORD FL 280 58 358 59:59.8 1:00:32.6 19:21/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LYNN OBRIEN OXFORD FL 219 58 55 25:56.6 26:23.2 8:22/M
2 LORI HON INVERNESS FL 137 56 83 28:29.8 28:44.3 9:11/M
3 LYNN RUIS OXFORD FL 252 56 92 29:15.1 29:37.9 9:26/M
4 IRENE LAWRENSON THE VILLAGES FL 156 57 109 30:51.3 30:56.9 9:57/M
5 BONNY DALY LEESBURG FL 79 55 164 34:49.7 35:39.2 11:14/M
6 DENISE OLLIVIERRE LEESBURG FL 391 56 263 44:39.6 45:29.9 14:24/M
7 TANGEE ZUTLASS THE VILLAGES FL 337 57 266 45:14.0 45:26.4 14:35/M
8 CHERRI CAMPBELL STEINHATCHEE FL 43 55 268 45:26.1 46:18.2 14:39/M
9 VIVIAN RITTER FRUITLAND PARK FL 239 55 328 53:18.8 53:50.9 17:12/M
10 CINDIE RUNKLE WEIRSDALE FL 253 56 345 57:30.6 57:56.4 18:33/M
11 SANDRA CARRION THE VILLAGES FL 47 59 360 1:01:13.9 1:01:36.2 19:45/M
12 RHONDA NASH COLEMAN FL 209 57 363 1:02:09.3 1:02:28.4 20:03/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LOU SOUKUP THE VILLAGES NE 273 63 20 22:22.9 22:24.2 7:13/M
2 JOHN GRAY THE VILLAGES FL 119 61 42 24:59.6 25:02.9 8:04/M
3 FRANK WITTMAN THE VILLAGES FL 334 64 59 26:31.1 26:34.2 8:33/M
4 LEMUEI MILLER 417 62 125 32:21.5 33:21.9 10:26/M
5 GREG WISE ANTHONY FL 351 60 194 36:31.3 36:36.2 11:47/M
6 TERRY POLLARD TAVARES FL 236 63 196 36:36.7 36:45.7 11:48/M
7 FRANK HALL BUSHNELL FL 124 60 255 42:29.3 42:42.9 13:42/M
8 CHARLES WALKER FRUITLAND PARK FL 312 63 350 58:36.0 59:04.7 18:54/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 DEBBIE DEVLIN THE VILLAGES FL 82 63 70 27:45.8 27:56.6 8:57/M
2 BEVERLY WISE ANTHONY FL 350 60 111 31:01.7 31:06.4 10:00/M
3 JOAN KIRKWOOD MILWAUKEE WI 149 64 112 31:03.8 31:19.7 10:01/M
4 PATRICIA BAUBONIS SUMMERFIELD FL 13 62 217 39:21.0 40:00.9 12:42/M
5 SUE COLE WILDWOOD FL 62 64 224 39:58.3 40:32.9 12:54/M
6 CINDY BAILEY THE VILLAGES FL 12 61 241 41:21.0 41:34.5 13:20/M
7 DEBORAH WATSON OXFORD FL 318 64 270 45:58.0 46:27.6 14:50/M
8 CAROL MULLEN THE VILLAGES FL 205 63 302 50:42.6 51:29.2 16:21/M
9 ARNETTA MUECKE LAKE PANASOFKEE FL 204 62 315 51:35.7 52:31.1 16:38/M
10 SALLY HORTON THE VILLAGES FL 139 64 336 54:53.3 55:44.4 17:42/M
11 SANDRA WALKER FRUITLAND PARK FL 313 61 344 57:27.2 57:56.8 18:32/M
12 GAYLE HOLLOWAY LEESBURG FL 136 62 351 58:37.5 58:37.5 18:55/M
13 MOLLY EVERETT BUSHNELL FL 97 61 367 1:04:12.1 1:05:01.4 20:43/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JIM KILBRIDE THE VILLAGES FL 148 65 85 28:31.9 28:40.5 9:12/M
2 STEVE ASH HERNANDO FL 7 66 97 29:35.0 29:58.2 9:33/M
3 DAN WEAVER THE VILLAGES FL 319 67 170 35:14.0 36:18.6 11:22/M
4 FRANK MCCANN THE VILLAGES FL 182 68 205 37:45.3 38:11.2 12:11/M
5 RICHARD FRATES LEESBURG FL 103 66 272 46:08.1 46:45.7 14:53/M
6 STEVEN MULLEN THE VILLAGES FL 206 65 303 50:42.6 51:29.2 16:21/M
7 JOHN WEYERHOUSE THE VILLAGES FL 392 69 318 51:59.9 52:45.5 16:46/M
8 HENRY PEAVS WILDWOOD FL 394 68 352 58:38.4 58:58.5 18:55/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 ANITA OLSHANSKI THEVILLAGES FL 221 65 62 26:49.5 26:54.9 8:39/M
2 JUDY MOWERY LADY LAKE FL 203 69 101 29:54.3 30:15.5 9:39/M
3 SALLY BUSER THE VILLAGES FL 39 69 172 35:22.8 35:36.4 11:25/M
4 KATE WEAVER THE VILLAGES FL 320 66 257 43:46.8 44:43.4 14:07/M
5 DENISE HARSCH THE VILLAGES FL 130 68 269 45:35.7 45:55.5 14:42/M
6 JUDY GATTERDAM THE VILLAGES FL 109 66 278 46:17.9 46:27.5 14:56/M
7 KAREN KELLY THE VILLAGES FL 344 65 279 46:21.8 46:49.9 14:57/M
8 DOLORES MIROLSKY THE VILLAGES FL 194 68 337 54:55.1 55:45.7 17:43/M
9 PAT CRAWFORD WILDWOOD FL 75 65 343 57:22.7 57:49.8 18:30/M
10 SHARON SANNER OXFORD FL 260 68 354 59:08.6 59:39.7 19:05/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 LEO ST. AMOUR THE VILLAGES FL 275 75 110 31:01.3 31:21.9 10:00/M
2 JULIAN ANGELONE THE VILLAGES FL 4 71 122 32:01.1 32:19.7 10:20/M
3 RALPH DONOHUE THE VILLAGES FL 374 73 135 33:11.5 33:27.8 10:42/M
4 THOMAS LAWRENSON THE VILLAGES FL 157 72 191 36:20.9 36:26.5 11:43/M
5 GORDON ERNST THE VILLAGES FL 95 71 200 37:10.6 37:36.2 11:59/M
6 JOE KELLY THE VILLAGES FL 345 75 253 42:06.5 42:34.6 13:35/M
7 PHILLIP RADFORD THE VILLAGES FL 237 82 254 42:07.8 42:37.9 13:35/M
8 SAM DIJOHN THE VILLAGES FL 84 71 357 59:53.1 1:00:04.8 19:19/M
Top

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 MARY DIJOHN THE VILLAGES FL 83 71 356 59:47.8 1:00:00.1 19:17/M