Tropical Splash Open Water Swim 2012

Age Group Results

October 06, 2012


Results By Race Time Sports

Men: 0-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-94 95-99
Women: 0-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-89 90-94 95-99

5K USMS

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RICARDO VALDIVIA                  SOUTH MIAMI  FL       453   47        1      1:08:13.6     22:00/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BROOKE BENNETT                    PINELLAS PARK  FL     304   32        2      1:08:28.1     22:05/M
Top

Female 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    SARAH KWON                        SAINT PETERSBURG  F   374   22       21      1:28:02.9     28:24/M
Top

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JARROD HUNTE                      OCALA  FL             358   28       12      1:23:28.1     26:55/M
Top

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    HEATHER ROKA                      ESTERO  FL            426   26        8      1:22:20.7     26:34/M
       2    ELISE HATFIELD                    FORT MYERS  FL        348   26       10      1:23:21.9     26:53/M
       3    SILVER DEUTCH                     MIAMI BEACH  FL       323   27       31      1:32:02.7     29:41/M
       4    STEPHANIE ORTNER                  JACKSONVILLE  FL      408   29       52      1:45:14.8     33:57/M
Top

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    SEAN MCCORMACK                    ORLANDO  FL           393   31        3      1:18:58.5     25:28/M
       2    MICHAEL MULBARGER                 TAMPA  FL             402   33        5      1:21:20.4     26:14/M
       3    IAN JACKSON                       CLEARWATER  FL        360   34       11      1:23:23.2     26:54/M
       4    JAMIE KENDIG                      SARASOTA  FL          366   31       14      1:24:23.1     27:13/M
Top

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ERIN O'LEARY                      JACKSONVILLE  FL      407   31       54      1:46:26.2     34:20/M
       2    BETH CHESTERMAN                   DPO  AA               314   31       70      1:58:06.6     38:06/M
       3    LAURA STONE                       VENICE  FL            448   30       86      2:30:50.4     48:39/M
Top

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RYAN RAGER                        PALM HARBOR  FL       420   37       61      1:50:20.5     35:35/M
Top

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MELISSA VARLAS                    BRADENTON  FL         455   39        4      1:20:36.8     26:00/M
       2    HUE LIEN DUXBURY                  ORLANDO  FL           333   39       20      1:27:50.5     28:20/M
       3    KAREN DRACK                       INDIALANTIC  FL       331   36       30      1:32:00.7     29:41/M
       4    SONDRA HOUHOULIS                  PUNTA GORDA  FL       356   37       73      1:59:40.5     38:36/M
Top

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    DONALD GORNTO                     SATELLITE BEACH  FL   344   41        6      1:21:51.5     26:24/M
       2    CHRIS SNIVELY                     LONGWOOD  FL          443   40       24      1:28:43.3     28:37/M
       3    BRANDON KOVACH                    ROGERSVILLE  MO       369   41       25      1:29:45.1     28:57/M
       4    DONALD LUTTON                     MIAMI  FL             389   42       27      1:31:28.7     29:30/M
       5    SAM MORELAND                      FT MYERS  FL          398   41       32      1:32:30.4     29:50/M
       6    PIETER VAN DIEN                   NAPLES  FL            454   41       45      1:41:53.2     32:52/M
       7    ROB COLTMAN                       PONTE VEDRA BEACH     317   41       50      1:43:22.1     33:21/M
       8    DAVID SOBELMAN                    TAMPA  FL             444   40       51      1:45:01.6     33:53/M
       9    JONAS BRUGGE                      LONGWOOD  FL          311   40       72      1:59:29.3     38:33/M
      10    BILL SANSONE                      TAMPA  FL             430   40       76      2:01:38.7     39:14/M
      11    BISSER GEORGIEV                   OAKLAND  FL           342   40       77      2:07:26.9     41:06/M
      12    WILLIAM COTTRELL                  BELLEAIR  FL          318   44       84      2:18:49.6     44:47/M
      13    JOHN HENRY                        FORT MYERS  FL        349   44       85      2:21:19.7     45:35/M
Top

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ANNMARIE MORRISSEAU               NAPLES  FL            400   43       17      1:25:30.8     27:35/M
       2    DALE LECLAIR                      BOCA RATON  FL        378   42       22      1:28:11.4     28:27/M
       3    DEBBIE LESLIE-MINIER              SARASOTA  FL          380   43       56      1:46:48.1     34:27/M
       4    COURTNEY SMITH                    NAPLES  FL            439   42       63      1:52:09.9     36:11/M
       5    NANCY NUSBAUM                     ATLANTA  GA           404   42       80      2:13:28.1     43:03/M
       6    LESLIE JORDAN                     ORLANDO  FL           362   40       82      2:16:19.3     43:58/M
Top

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MIGUEL TAMBUCHO                   CLEARWATER  FL        451   47       15      1:24:47.3     27:21/M
       2    PAUL LOUGHRIN                     PALMETTO BAY  FL      386   48       18      1:26:58.4     28:03/M
       3    BRIAN KUHN                        OCALA  FL             373   45       26      1:29:45.2     28:57/M
       4    ANDREW LUTTON                     TAMPA  FL             388   48       28      1:31:29.2     29:31/M
       5    ROSS LINVILLE                     SANFORD  FL           382   46       33      1:32:36.1     29:52/M
       6    ALLEN HILLMAN                     SARASOTA  FL          355   45       35      1:34:24.3     30:27/M
       7    BASIL INGEMI                      SWEDESBORO  NJ        359   45       41      1:39:59.7     32:15/M
       8    PETER BOERS                       FORT MYERS  FL        308   49       44      1:41:42.6     32:48/M
       9    WILLIAM RAETZ                     OCALA  FL             419   49       47      1:42:32.9     33:05/M
      10    MARTIN RAUCH                      SARASOTA  FL          421   47       48      1:42:39.4     33:07/M
      11    BRYAN HILLER                      BONITA SPRINGS  FL    354   46       49      1:42:43.1     33:08/M
      12    JEFFREY LIEB                      EASTON  PA            381   48       64      1:52:14.2     36:12/M
      13    TOM PAPPAS                        LITHIA  FL            411   47       65      1:53:33.9     36:38/M
      14    DAVID POORMAN                     NAPLES  FL            418   49       69      1:58:05.4     38:05/M
      15    JOEY GIORDANO                     HOLLYWOOD  FL         343   46       71      1:58:57.7     38:22/M
      16    THOMAS PEAR                       FORT MYERS  FL        413   47       74      2:00:47.4     38:58/M
      17    PAUL AUGHEY                       MARIETTA  GA          300   45       75      2:00:48.7     38:58/M
      18    VALERIY PALUBOK                   SARASOTA  FL          410   46       87      2:32:21.8     49:09/M
Top

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RACHEL BOWMAN                     SARASOTA  FL          310   46       13      1:24:21.1     27:13/M
       2    ELLEN BENNETT                     VENICE  FL            305   49       16      1:25:10.8     27:28/M
       3    JILL JOHNSON                      ROCKLEDGE  FL         361   47       23      1:28:16.8     28:28/M
       4    JONI ROBERTS                      JACKSONVILLE  FL      425   46       55      1:46:32.3     34:22/M
       5    SUSAN NOLAN                       NAPLES  FL            403   47       57      1:46:51.7     34:28/M
       6    THERESA PECK                      PLYMOUTH  NH          414   45       62      1:51:05.4     35:50/M
       7    TAMARA ESTRADA                    WINDERMERE  FL        335   48       88     16:56:29.0     **:54/M
Top

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MARK SMITHERMAN                   CLEARWATER  FL        442   54        7      1:21:57.8     26:26/M
       2    DAVID BOUDREAU                    FORT LAUDERDALE  FL   309   54        9      1:23:12.4     26:50/M
       3    STEVE ROSENKRANZ                  CLEARWATER BEACH  F   428   51       38      1:37:11.8     31:21/M
       4    ARNON KRONGRAD                    NORTH MIAMI  FL       372   53       42      1:40:39.6     32:28/M
       5    THOMAS DOUGHERTY                  BRADENTON  FL         330   54       68      1:56:02.5     37:26/M
       6    DAVE GYGER                        SARASOTA  FL          345   54       78      2:08:08.7     41:20/M
       7    MARK KRAUSE                       GAHANNA  OH           371   53       81      2:16:03.9     43:53/M
       8    THOMAS KRASNER                    SURFSIDE  FL          370   50       83      2:18:46.1     44:46/M
Top

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CATHY FEDAKO                      OSPREY  FL            337   51       34      1:34:01.5     30:20/M
       2    PIXIE SMITH                       JACKSONVILLE  FL      440   52       39      1:37:19.8     31:24/M
       3    ELAINE SCHOLTZ                    CAMPTON  NH           433   50       46      1:42:07.6     32:56/M
       4    VICTORIA MONTGOMERY               LEXINGTON  SC         396   52       60      1:49:17.6     35:15/M
       5    BETH SULLIVAN                     NOKOMIS  FL           450   51       79      2:12:51.6     42:51/M
Top

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CARLOS LLOREDA                    SOUTH MIAMI  FL       383   58       19      1:27:16.7     28:09/M
       2    WAYNE HANNUM                      CAPE CORAL  FL        347   59       29      1:31:57.7     29:40/M
       3    JOE LAIN                          CLEARWATER  FL        375   58       37      1:36:50.2     31:14/M
       4    BILL EWELL                        PLANT CITY  FL        336   58       40      1:38:46.5     31:52/M
       5    JOHN MINA                         NORTH FORT MYERS  F   394   57       53      1:46:06.3     34:14/M
       6    WILLIAM SAWYER                    SANIBEL  FL           431   55       59      1:49:16.2     35:15/M
Top

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MOBY LOTZIA                       JACKSONVILLE  FL      385   56       36      1:36:02.9     30:59/M
       2    TERRY LATHAM                      ALBUQUERQUE  NM       376   57       58      1:46:53.8     34:29/M
       3    MAUREENA STRANGE                  NEW PORT RICHEY  FL   449   57       67      1:55:46.8     37:21/M
Top

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    PAT MARZULLI                      INDIAN ROCKS BEACH    392   63       43      1:41:22.7     32:42/M
Top

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    REED BARNITZ                      TIJERAS  NM           302   72       66      1:54:56.7     37:05/M

5K USAS

Top

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JOHN PELTON                       OSPREY  FL            415   16        1      1:09:18.7     22:21/M
Top

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TAYLOR KATZ                       SARASOTA  FL          365   18        7      1:13:52.6     23:50/M
Top

Male 11 to 12

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MARSHALL WEBSTER                  BRADENTON  FL         456   12       15      1:16:56.6     24:49/M
       2    BRENDAN FIRLIE                    SARASOTA  FL          338   12       37      1:34:22.4     30:26/M
       3    NOAH SHAUF                        BROOMFIELD  CO        437   11       40      1:40:04.2     32:17/M
       4    NICO HERNANDEZ-TOME               SARASOTA  FL          351   12       41      1:44:36.9     33:45/M
       5    SAM SHAUF                         BROOMFIELD  CO        438   11       43      1:50:43.2     35:43/M
Top

Male 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TC SMITH                          BRADENTON  FL         441   13        5      1:11:30.2     23:04/M
       2    MATTHEW PELTON                    OSPREY  FL            416   14        6      1:12:12.0     23:17/M
       3    DANIEL ERLENMEYER                 BRADENTON  FL         334   14       10      1:15:23.1     24:19/M
       4    AUSTIN KATZ                       SARASOTA  FL          364   13       11      1:16:05.2     24:33/M
       5    DREW CLARK                        SARASOTA  FL          315   14       16      1:16:58.3     24:50/M
       6    BRIAN BOEHM                       SARASOTA  FL          307   14       17      1:17:21.5     24:57/M
       7    ANDRES DEZA                       BAY HARBOR  FL        325   14       22      1:20:58.7     26:07/M
       8    KEANAN DOLS                       SARASOTA  FL          328   14       23      1:21:25.1     26:16/M
       9    TYLER CARMICHAEL                  SARASOTA  FL          313   14       28      1:25:10.4     27:28/M
      10    RJ SCHROEDERS                     SARASOTA  FL          434   14       31      1:31:24.4     29:29/M
      11    JACK CLARK                        SARASOTA  FL          316   14       32      1:31:35.6     29:33/M
      12    MATTHEW GARCIA                    SARASOTA  FL          341   14       35      1:32:54.8     29:58/M
      13    BRETT RILEY                       SARASOTA  FL          423   13       39      1:37:16.4     31:23/M
      14    MATT NUTTER                       SARASOTA  FL          405   13       44      1:55:09.3     37:09/M
Top

Female 13 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    SAMANTHA CAHOONE                  SARASOTA  FL          312   14       19      1:18:10.6     25:13/M
       2    LARA HERNANDEZ-TOME               SARASOTA  FL          350   13       20      1:18:12.5     25:14/M
       3    SARAH FRANTZ                      ROTONDA WEST  FL      340   14       24      1:21:33.2     26:18/M
       4    CARLA MOTTA                       SARASOTA  FL          401   13       27      1:25:10.3     27:28/M
       5    MORGAN DAVIE                      SARASOTA  FL          321   13       30      1:30:33.1     29:13/M
       6    TESS DAVIS                        SRQ  FL               322   14       33      1:31:59.3     29:40/M
       7    LEXI DEVLIN                       SARASOTA  FL          324   14       34      1:32:45.7     29:55/M
       8    MAIA LOPEZ                        BRADENTON  FL         384   14       36      1:32:56.5     29:59/M
       9    STASIA PIETRASZUN                 SARASOTA  FL          417   14       38      1:34:50.9     30:35/M
      10    CAROLINA MORALES                  SARASOTA  FL          397   13       42      1:44:37.8     33:45/M
      11    HAYLEY MORRIS                     SARASOTA  FL          399   13       45      1:55:15.2     37:11/M
      12    MADI SCHIED                       SARASOTA  FL          432   13       46      1:55:15.5     37:11/M
      13    MADI TYLE                         SARASOTA  FL          452   13       47      1:55:15.5     37:11/M
Top

Male 15 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ALEX KATZ                         SARASOTA  FL          363   16        2      1:10:34.9     22:46/M
       2    MATT O'DONNELL                    BRADENTON  FL         406   16        3      1:10:36.8     22:46/M
       3    CARTER PAGE                       SARASOTA  FL          409   15        8      1:15:13.5     24:16/M
       4    ZACHARY KISHPAUGH                 SARASOTA  FL          367   15        9      1:15:23.1     24:19/M
       5    ROMAN ZAREMBA                     SARASOTA  FL          457   16       14      1:16:37.5     24:43/M
Top

Female 15 to 16

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    NANCY HU                          SARASOTA  FL          357   15       12      1:16:05.8     24:33/M
       2    BETHANY LEAP                      SARASOTA  FL          377   16       13      1:16:10.6     24:34/M
       3    AMBER STICH                       SARASOTA  FL          447   15       18      1:18:07.3     25:12/M
       4    GRACE DIMEO                       SARASOTA  FL          326   16       25      1:22:46.9     26:42/M
       5    MICHELLE DOLS                     SARASOTA  FL          329   15       26      1:24:49.9     27:22/M
Top

Male 17 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    DIRK HAMEL-WOOD                   SARASOTA  FL          346   17        4      1:11:25.2     23:02/M
       2    TOM LOWENTHAL                     BROOMFIELD  CO        387   30       29      1:29:36.5     28:54/M
Top

Female 17 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LEXY RAYBON                       SARASOTA  FL          422   17       21      1:20:29.8     25:58/M